Projekt Hermes studentów Politechniki Białostockiej, wspierający osoby korzystające z wózka inwalidzkiego

Osoby niepełnosprawne potrzebują większej mobilności oraz urządzeń umożliwiających szybkie i bezproblemowe poruszanie się. Przykładem takiego sprzętu są przystawki napędowe do wózków osób niepełnosprawnych. Wprawdzie konstrukcje tego typu dostępne są na rynku, lecz ich cena jest  zwykle zbyt wysoka – od 10 do 18 tysięcy złotych. Opracowanie i wytworzenie tańszej wersji takiego urządzenia ułatwiłoby życie wielu niepełnosprawnym, pozwalając im łatwiej przemieszczać się oraz wykonywać codzienne czynności.

Propozycją takiego rozwiązania jest właśnie projekt HERMES (Hybrydowy Elektryczno-Ręczno-Mechaniczny Eksperyment Studencki). Realizują go studenci kierunku inżynieria biomedyczna ze Studenckiego Koła Naukowego ORTHOS, działającego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej: Mateusz Darmofał (kierownik, modele 3D i dokumentacja techniczna), Krzysztof Danowski (modele 3D i dokumentacja techniczna), Paweł Carewicz, Gustaw Antypiuk (wykonanie prototypu), Hubert Gudalewski (zaopatrzenie). Opiekę nad studentami sprawuje dr hab. inż. Jarosław Sidun.

W projekcie wykorzystany został programowalny silnik elektryczny z systemem odzyskiwania energii podczas hamowania. Jego moc, przyśpieszenie i siłę hamowania użytkownik może regulować za pomocą oprogramowania sterującego (poprzez złącze USB). Dodatkowo pojazd może być napędzany poprzez mechanizm korbowy a regulacja obciążenia odbywa się poprzez przerzutkę. Obydwa rodzaje napędu mogą być stosowane zamiennie lub równolegle. Bezpieczeństwo zapewniają dwa hamulce: elektryczny wbudowany w silnik oraz hydrauliczny, tarczowy.

Zespół Hermes w 2016 roku doceniono złotym medalem na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG, złotym medalem INOVA-BUDI UZOR 2016 CHORWACJA oraz złotym medalem na międzynarodowych Targach Innowacyjności i Wynalazczości Brussels Innova 2016.
27 września 2017 roku, w czasie czwartej edycji Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku zorganizowano konkurs TOP Start-up Polski Wschodniej 2017. Hermes uplasował się w finałowej dziesiątce wyróżnionych projektów (na 44 zgłoszone start-upy).
1 grudnia 2017 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyło się wręczenie nagród w konkursie Technotalent 2017. Projekt zwyciężył w kategorii Technika. 21 czerwca 2018 r. w Katowicach na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG Hermes uzyskał wyróżnienie „Ambasador Polskiej Wynalazczości”, certyfikat IFIA (International Federation of Inventors Associations) oraz WIIPa (World Invention Intellectualy Property Associations).

Więcej informacji oraz kontakt z twórcami: https://wm.pb.edu.pl/studenci/kola-naukowe/projekty-studenckie/hermes/