Koło Wsparcia Technicznego Człowieka (Laboratorium Humanus) zajmuje się tworzeniem rozwiązań technicznych, wspierających człowieka. Powstało na Politechnice Białostockiej i zostało założone przez dr n. med. inż. Jerzego Sienkiewicza i inż. Petrosa Psyllosa. W ramach koła projektujemy urządzenia wspierające m.in. osoby niepełnosprawne i pomagamy rozwiązywać różne problemy. Udostępniamy również otwartą bazę rozwiązań dla osób m.in. niepełnosprawnych, zawierającą ciekawe projekty ułatwiające życie do samodzielnej realizacji. Projekty są naszego autorstwa lub pochodzą z otwartych źródeł. Baza jest wciąż rozbudowywana i liczymy na cierpliwość (można przesyłać do nas własne propozycje tematów).

Opiekunem naukowym i współzałożycielem studenckiego Koła Wsparcia Technicznego Człowieka jest dr n. med. inż. Jerzy Sienkiewicz - właściciel Podlaskiego Ośrodka Naukowo-Badawczego, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Białymstoku; ponad trzydziestoletnie doświadczenia w zakresie informatyki i statystyki medycznej zdobyte podczas pracy w Uniwersytecie Medycznym i w białostockich szpitalach; udział w projektach realizowanych w ramach UE, KBN, Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w W-wie, Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Podlaskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Wykonawca kilkuset analiz statystycznych do prac naukowo-badawczych z medycyny. Ekspert w sektorze eZdrowie w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim. Przez wiele lat był opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Informatyki Medycznej, Studenckiego Stowarzyszenia Medycyny Naturalnej i Studenckiego Koła Wolontariuszy „Puchatek”. Prowadził zajęcia z technik twórczego myślenia na Politechnice Białostockiej Wydział Zarządzani i w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Ukończył szkolenie I i II stopnia z Teorii Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań (TRIZ). Obecnie jest Pełnomocnikiem Rektora Politechniki Białostockiej ds. Współpracy i Rozwoju Kreatywności.

dr n. med. inż. Jerzy Sienkiewicz - opiekun naukowy, współzałożyciel koła

 

Współzałożycielem Koła Wsparcia Technicznego jest inż. Petros Psyllos - wynalazca, programista, elektronik, informatyk. Uznany przez amerykańskiego Forbesa za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów (poniżej 30. r. ż.: Forbes 30 Under 30), przez polskiego Forbesa za jednego z 30 najlepszych polskich innowatorów (poniżej 30. r. ż.: Forbes 30 przed 30) oraz Massachusetts Institute of Technology Review za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce (poniżej 35. r. ż.). Laureat New Europe 100 - listy największych innowatorów w Europie Środkowo - Wschodniej wg Res Publica, Funduszu Wyszehradzkiego, Google i Financial Times. Zdobywca ponad 17 nagród głównych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (Pittsburgh, Seattle, Paryż, Bruksela) w dziedzinie wynalazczości. Laureat krajowego i finalista centralnego etapu Imagine Cup w Seattle - reprezentował Polskę w największym konkursie technologicznym, organizowanym przez Microsoft.

Petros Psyllos - współzałożyciel koła